İsviçre mahkemesinden emsal olacak karar 

Hinduja aile üyeleri, evcil köpeğe çalışanlarından birinden daha fazla harcama yapmakla suçlandıktan sonra suçlu bulundu.

İsviçre ceza mahkemesi, 78 yaşındaki Prakash Hinduja ile eşi, oğlu ve gelini işçileri sömürmek ve izinsiz istihdam sağlamaktan suçlu buldu, ancak daha ciddi insan kaçakçılığı suçlamalarını reddetti.

Prakash ve Kamal Hinduja’nın her biri dört buçuk yıl hapis cezasına çarptırılırken, oğulları Ajay ve eşi Namrata da dörter yıl hapis cezasına çarptırıldı. Sanıklar Cenevre’deki duruşmaya katılmadı. Avukatlar itiraz edeceklerini söyledi. Beşinci sanık – ailenin işletme müdürü Najib Ziazi ise duruşmada hazır bulundu ve 18 ay ertelenmiş hapis cezası aldı.

Net serveti 37 milyar sterlinin üzerinde olan İngiltere’nin en zengini olan aile, İsviçre’deki villalarında çoğunlukla okuma yazma bilmeyen Hintliler olmak üzere işçi kaçakçılığı yapmak ve onları sömürmekle suçlanıyordu.

Davayı yürüten savcı Yves Bertossa, personelin çok düşük ücret karşılığında cezalandırıcı derecede uzun saatler çalışmaya zorlandığını iddia etti.

Mahkeme, bazı personelin ücretinin İsviçre yasalarına göre gereken tutarın yüzde 10’undan daha azına eşdeğer olduğunu, çalışanlara ise çok az izin verildiğini veya hiç izin verilmediğini duydu.

Dava sürecinde, hizmetçilerin resepsiyonlar için daha uzun saatler çalıştıkları ve villanın bodrum katında, bazen de yerdeki şilte üzerinde uyudukları iddia edilmişti. Hizmetçi bir kadına, haftanın yedi günü, günde 18 saate kadar çalışması için yedi İsviçre Frangı (6,19 £) kadar düşük bir ücret ödendiği de belirtilmişti.

Buna karşılık savcılar, ailenin köpeklerine yılda 8.584 İsviçre frangı harcadığını gösteren “Evcil Hayvanlar” başlıklı bütçe belgelerine atıfta bulundu. Savcılar, Kamal Hinduja’yı çalışanlarına karşı “korku iklimi” yaratmakla suçlamıştı. Yargıç Sabina Mascotto da karar duruşmasında şunları söyledi:

“Hizmetliler Hindistan’daki durumlarının çok istikrarsız olması nedeniyle sömürüldüler ve dili bilmedikleri, pasaportlarına el konulduğu ve yalnızca üç ila altı ayda bir maaş aldıkları için ayrıca bir sömürüye uğradılar. Dört Hinduja, personelin zayıf noktalarını ve İsviçre’deki kuralların ne olduğunu biliyordu, çünkü hepsi İsviçre vatandaşıydı ve Ajay da İsviçre’de eğitim görmüştü.”

Hakim, hapis cezalarına ek olarak ailenin 850 bin İsviçre frangı tazminat ve 270 bin frank avukatlık ücreti ödemesine karar verdi.

AİLENİN AVUKATI İTİRAZ EDECEKLERİNİ AÇIKLADI

Hinduja ailesinin avukatı Romain Jordan daha önce iddiaları “aşırı” olarak nitelendirmiş ve savcıyı “kabul edilemez önyargı” ile suçlayarak şunları eklemişti: “Başka hiçbir aileye bu şekilde davranılmazdı.”

Bay Jordan, sanıkların yokluğunu Kamal Hinduja’nın ciddi şekilde hasta olduğunu ve ailesinin onun başucunda olması gerektiğini söyleyerek açıkladı. Şöyle ekledi: “Adaletten kaçmaya çalışan iki kişiden bahsetmiyoruz.”

Bloomberg’in haberine göre İsviçreli yetkililer, yasal ücretleri ve olası cezaları ödemek için kullanılabilecekleri beklentisiyle elmas, yakut ve platin kolye gibi değerli mücevherlere zaten el koydu.

DEV AİLE ŞİRKETİ

Aile, holdingleri Hinduja Group aracılığıyla finans ve bilişimden altyapıya kadar neredeyse bir düzine sektördeki işletmeleri kontrol ediyor.

Ailenin ayrıca Londra’da, üst düzey bir süitin gecelik fiyatı 25 bin sterlin olan Whitehall’daki Eski Savaş Ofisi’ndeki Raffles Oteli de dahil olmak üzere birinci sınıf gayrimenkullerin de sahibi. Patrik SP Hinduja’nın geçen yılki ölümünden bu yana imparatorluk, kardeşi Gopi tarafından yönetiliyor.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir