ÖZEL | Erkan Zengin’den Montella eleştirilerine sert tepki! ‘Ülkeyi temsil eden adama nasıl sallarsınız?’

2024 Avrupa Şampiyonası çeyrek final karşılaşmasında Hollanda ile mücadele edecek olan Milli Takım’ı futbol dünyasının önde gelen isimleri değerlendirdi.

Mustafa Denizli, Erol Bulut, Ergin Keleş ve Erkan Zengin, Skorer’e Milli Takım’ın performansı hakkında açıklamalarda bulunurken Hollanda maçı ve EURO 2024 için de görüşlerini paylaştılar.

İşte o değerlendirmeler:

MUSTAFA DENİZLİ: GRUP LİDERİ KARŞIMIZA ÇIKMIŞTI

Bu turnuva diğer turnuvalardan daha farklı bir turnuva. Takım sayısı arttırıldı. Turnuva başlarken 24 takım içerisinde bu turnuvanın favorisi kim diye sorsanız, en az 7-8 takım ismi söyleyebilirim derdim. Çünkü bu turnuvada yaklaşık 10 takımdan herhangi biri Avrupa şampiyonu olursa hiçbir şekilde sürpriz kabul edilmez. O bakımdan şu ana kadar alınan sonuçlar bunu teyit eder durumda. Sadece şunu karşılaştırma bu turnuva hakkında fikir verebilir. Biz kendi grubumuzdan 16 turuna çıkarken bir hayli zorlandık. Özellikle Gürcistan maçı ve Çekya maçını düşünelim. Gürcistan maçında oyunu muhteşem iki vuruşla kazandık. Zorlandık. Ondan sonra Çekya’yı da maçın sonlarında geçtik ve 16 turuna kaldık. 16 turunda rakibimiz Avusturya, Fransa ve Hollanda’nın olduğu grupta grup lideri olarak karşımıza çıktı ve biz onları da geçtik. Çok zorlandık mı? Belki diğer maçlara göre zorlanmadık geçerken. Dolayısıyla bu, turnuvanın nasıl bir turnuva olduğu hakkında bize fikir verebilir. Şu takım kupayı kazanabilir diyeceğim 2 tane takım yok şu anda. Alınan sonuçlara da baktığımızda zaten bunu teyit ediyor. Favoriler turnuva öncesi İspanya ve Almanya gözüküyordu. Şimdi onlar çeyrek finalde karşılaşıyor. Bundan sonra çeyrek finalde alınacak herhangi bir sonuç sürpriz değildir.

‘SÜRPRİZLERE AÇIK’

Hollanda ile oynayacağız. Elediğimiz Avusturya’nın grubunda 3. olan takımdı. Lideri geçtik şimdi o grubun üçüncüsüyle oynuyoruz. Dolayısıyla turnuvanın nasıl sürprizlere açık olduğunu görüyoruz. Hollanda’da dikkat etmemiz gereken birkaç futbolcu var. Bizde çok başarılı bir oyun sergileyen Ferdi’nin kanadında olan Dumfries. Bir de Gakpo öne çıktı attığı gollerle. Onu da sayarsak 2-3 kişi bizim için problem olabilir. Onun dışında Milli Takım bu psikolojiyle hiçbir şekilde Hollanda’dan korkulacak bir durumda olmaz.

EROL BULUT: GEÇMİŞTE BİLDİĞİMİZ HOLLANDA DEĞİL

Hollanda kolay bir ekip olmayacak. Zor bir karşılaşma. Hollanda’nın maçlarına baktığımız zaman geçmişte bildiğimiz o Hollanda değil. Eski izlediğimiz Hollanda’ya göre biraz seviyesi düşük. Eski güçlü ve baskılı oyunu yok. Takımın içerisinde kaliteli, Premier Lig’de oynayan iyi futbolcuları var. Önemli olan bizim Hollanda’ya karşı nasıl oynayacağımız. Oynadığımız maçlara baktığımızda Avusturya maçı olsun, en iyi oyunumuzu sergileyemedik o kesin. Ancak mücadelemiz mükemmel. Futbolcularımız mücadele anlamında ellerinden gelen her şeyi yaptılar. Futbol olarak bizim Milli Takımımız daha iyisini oynayabilir. Daha önce de bunu gösterdiler, oynayabileceklerini. Hollanda’ya karşı topun bizde kalması ve oynamamız gerekecek. Daha hareketli olmamız gerekiyor. Sadece defansta durup, kontra ataklara çıkmaktansa biraz topu çevirmemiz lazım. Kontra atağa çıktığımızda da inşallah Avusturya’ya karşı kullandığımız atakları Hollanda’ya karşı daha iyi değerlendiririz. Avusturya’ya karşı kullanmış olsaydık belki maç 3-1 bile bitebilirdi. Montella tabii bunların üzerinde duracaktır. Avusturya maçının benzeri gibi bir maç olabilir.

‘TÜM DÜNYA BİZİ KONUŞUYOR’

Dediğim gibi topa daha çok sahip olan taraf büyük ihtimalle Hollanda olacaktır. Montella’nın da bu şekilde hazırlandığını düşünüyorum. Çıkışlarımızı daha iyi ve sonuç getirecek şekilde yapmamız gerekecek. Bunlar bizim adımıza önemli olacak. Tahmin ediyorum ki 1-2 değişiklik olabilir. Hakan Çalhanoğlu geri dönecek. Onun dışında belki bir kişi daha değişebilir. Zaten evimizde oynuyoruz gibi bir atmosfer var. Berlin için Avrupa’da herkes İstanbul 2 diyor zaten. 50 bin Türk taraftar olacağını düşünüyorum. Hatta fazla da olabilir. Taraftarımızın verdiği destek hem maçtan önce olsun maçtan sonra olsun tüm dünya bizi konuşuyor.

Hollanda Milli Takımı’na baktığımda Gakpo, Reijnders ve Depay’a dikkat edilebilir. Maçtan maça çok değişkenlik gösteriyor ama takımlar. Bir maçta hiç gözükmeyen futbolcu bir bakıyorsun diğer maçta oyunu kurtarıyor. İngiltere takımı mesela şu ana kadar hiçbir şey oynamadı. Tam elenecekleri zaman Bellingham kurtardı onları. Bugüne kadar bir İspanya ve Almanya performanslarını öne koydu benim gözümde. Diğer takımlar çok performans sergilemedi.

ERGİN KELEŞ: ŞANSIMIZ DAHA YÜKSEK

Aslında bana göre turnuvanın şu ana kadar turnuvanın en organize takımı olan Avusturya’yı eledik biz. Almanya, İspanya, İsviçre ve Avusturya şu ana kadar turnuvada gerçekten organize takımlar gibi duruyordu ve biz onlardan birisi olan Avusturya’yı elemeyi başardık. Avusturya ciddi anlamda oyun ezberi olan bir takım olmasının yanında bir de sert bir takımdı. Biz iyi ve doğru savunma yaptık. Coşkumuz ve motivasyonumuz çok yüksekti savunmada. Hollanda takımı Avusturya’ya göre bireysel anlamda daha becerili bir takım. Fakat Avusturya gibi organize ve makineleşmiş bir görüntüsü yok. Sert bir takım da değil. O yüzden Hollanda karşısındaki şansımızı Avusturya karşısındaki şansımızdan daha yüksek görüyorum. Bana göre maç tamamen ortada diyebilirim.

Milli takımdaki oyuncularımızı hepsi çok değerli. Zaten ülke futbolumuzun en değerli oyuncularını topluyoruz ve o turnuvaya götürüyoruz. Bunların başında da bir teknik ekip var. Bu teknik ekip emin olun sizden, benden ya da forvetsiz oynanır mı diyen insanlardan çok daha fazla düşünüyorlar. Belki sabahlara kadar analiz edip, kafa yoruyorlar. Biz de şöyle bir durum var. Oyuncu ve isim üzerinden gidiyoruz. İsim üzerinden gittiğimiz zaman neden Ahmet değil de Mehmet olayına dönüyor. Bu hiç hoş değil. Oradaki çocuklara da zarar veren bir şey bu. Şurada 10 gün daha beklesen turnuva bitecek ondan sonra ne istiyorsan konuş, söyle zaten. Santrforsuz oynuyor diyorlar. Kardeşim evet santrforsuz oynayarak Avrupa’nın son 8 takımının arasına girdin. Hocanın bir düşüncesi, bir oyun şablonu var. Bu oyun şablonuyla şu ana kadar gördüğümüz Barış Alper, Kenan Yıldız gibi bire bir de etkili dribling yapma becerisi oyuncusu var. Son maçta bu oyuncuları da konumlandırması kenarlarda oldu.

‘ARDA’NIN EN İYİ MAÇIYDI’

Burada istediği şey daha çok merkezde topu tutacak bir oyuncu ve kenarlarda bu etkili oyuncuları kullanabilme. Şimdi burada merkezde kullandığımız oyuncu Arda Güler oldu ve bana göre Avusturya maçı turnuvada oynadığı en iyi maçtı. Arda’nın aksiyon içerisinde olduğu anlarda top bizde kalabildi. Böyle oyuncuların varken açık konuşmak gerekirse işini görebilirsin. Avusturya maçında çok mu faydalandık ve iyi işler mi yaptık derseniz, yapamadık. Fakat Avusturya maçı her takımı ciddi anlamda hırpalayabilen bir takımdı. Hocanın kafasında belli ki bir düşünce var. Buna biraz saygı duymak gerekiyor. Şu ana kadar da sonuç itibariyle bu plan ve organizasyonla son 8 takım arasındayız. Artık burada isimlerden ziyade daha çok takımın nasıl bir reaksiyon vereceği, oyunda nasıl bir strateji uygulayacağımız önemli. Zaten ihtiyaç duyulduğu anda Cenk Tosun var. Bu çocuklar oradayken bu niye oynuyor bu niye oynamıyordan çıkmak ve sabırlı olmak lazım. Ben konuşulanları bazen takip ediyorum ve çok üzülüyorum. Hadi yorumcular konuşur eder, onların işi bu. Ancak bazen bakıyorum teknik direktör profili olan adamlar konuşuyor ve özellikle bu söylemlerden gidiyorlar. Bu bence çok üzücü. Hoş ve doğru değil.

‘AVUSTURYA’YI BU KADAR BOZAN TAKIM OLMAMIŞTIR’

Yerleşik savunmadayken ve savunmaya geçişlerimizde çok ciddi zaaflar verdik biz. O konularda ciddi eksikliklerimizin olduğu aşikardı. Avusturya maçında farklı bir konumlanma ve pozisyonda yer aldık. O da özellikle kendi birinci bölgemize çekildiğimizde savunma hattıyla karşıladık rakibi. 5-4-1 gibi. Top bizdeyken rakip sahaya geçtiğimizde yine 3’lü ve önünde 1 orta saha oyuncumuzla daha çok geride, top bizdeyken de 4’lü kalarak oyunu oynadık. Bu bize hem savunmada kendi defolarımızı kapatmak açısından yardımcı oldu hem de oyunun içerisinde savunmaya geçişlerde önceki maçlara nazaran daha az pozisyon verdik. Hemen hemen ilk yarıda Avusturya takımını turnuva boyunca bu kadar bozan bu kadar ezberini kıran başka bir takım da olmamıştır diye düşünüyorum. Burada Merih oynadı, Samet oynamadı bunlara girmiyorum. İsimlere takılmıyorum. Belki Samet oynasa Samet atacaktı 2 tane. O yüzden de çok mutluyuz. Aslanım benim. Güzel kardeşim bizi de mutlu etti. Altar’ın oğlu Tarkan Merih’im benim. Kurt sütüyle beslenmiş.

ERKAN ZENGİN: HOLLANDA DİŞİMİZE GÖRE

Vincenzo Montella çok iyi bir Avrupa Kupası geçiriyor bence. Oyuncularla iletişimi çok iyi. Hangi oyuncuyu oynatacağını çok iyi biliyor. Avusturya maçında harika bir performans gösterdik. Arda’dan Barış’a kadar herkes çok iyi defans yaptı. Bu maçı da defans olarak iyi geçirirsek maçın iyi geçeceğini düşünüyorum. Milli takım her zaman böyle zorluklarla mücadele etmiş. Daha önce 2008’de olsun Dünya Kupası’nda olsun hep zorluklarda bir şeyleri elde etmişler. Bu maçta öyle bir maç. Ancak Hollanda’da daha teknik oyuncular var. Bu bizi zorlamayacak ama çünkü agresif oyuncuları yok. Avusturya maçı bizim için en zor maçtı. Hollanda bizim daha dişimize göre bir rakip. Şansımız çok büyük.

‘AVUSTURYA’YI YENEN TAKIMI DEĞİŞTİRMEZ’

Takım halinde iyi oynarsak her şey güzel oluyor. 1 kişi kötü oynarsa bütün takım demoralize oluyor. Avusturya maçında da düşük performanslı oyuncular vardı. Kilit oyuncu olarak bir şey demeyeyim ama takım halinde iyi olursak bu iş çok kolay olur. Barış’ın yorgun olmaması lazım. Ferdi’nin yine aynı performansı göstermesi lazım. Merih yine aynı şekilde. Hoca Avusturya’yı yenen takımı değiştirmez bence. Onlarla devam eder. Samet’te sonradan girerse girer.

MONTELLA ELEŞTİRİLERİNE TEPKİ

Ben Montella hocamı çok seviyorum. Çok iyi bir arkadaşım benim. Konuşuyoruz da maçtan sonra hatta. Hocanın taktiği mesela zor bir taktik değil. Bazen Sergen hocayı dinliyorum hoca ile ilgili bir şeyler söylüyor. Forvetsiz olur mu gibi. Aslında bizim elimizde çok fazla alternatif yok. Cenk var. Diğerleri genç zaten. Zaten Arda var, Kenan var. Oraya Semih’i de koyduğun zaman biraz tecrübesiz oluyor. Barış inanılmaz kaliteli bir oyuncu. Kenarda da oynayabilir. Zaten Cenk var. Adana Demir’de de hoca aynı sistemi oynattı. Milan’da da böyle bir sistemle çalışıyordu zaten hoca. Elinde çok futbolcu olması lazım. Cenk ve Semih tabii ki çok iyi oyuncular fakat hocanın farklı bir sistemi var. Bence bunda bir şey yok. Daha ileride hoca kalırsa milli takımda inanılmaz bir sistem olur Türkiye adına. Futbolculara bu sistemi öğrettiği zaman daha farklı olur. Şu an az zaman vardı. İnsanlar direkt doğal olarak bir şeyler istiyor. Eleştirileri yapıyoruz da bizim futbolcularımız bunları okuyor, hocamıza geliyor, konuşuluyor. Herkesi etkiliyor. Aslında futbolcuların moralini bozan bizleriz. Hem yorumcular dikkat etmeli hem de bu eleştirileri yapanların bazıları da hoca hali hazırda. Ve hocaya sallıyorlar. Ülkeyi temsil eden bir adama nasıl sallarsınız? Yorumcular hadi bir yere kadar okey ama siz hocasınız. Fatih Terim ve Şenol Güneş’ten sonra başarıyı yakalayan Vincenzo hoca. Bir de gerçekten inanılmaz bir insan. O yüzden yorumları yaparken biraz daha dikkatli olmakta fayda var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir